طراحی سایت

قالب وبلاگ

خبرنگار

طراحی سایت


خبرنگار
 
سیاسی،تحلیلی
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سی ام آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

مسئولان وزارت تحصیلات عالی از  آمادگی ها برای برگزاری امتحان کانکور در ۳۴ ولایت کشور خبر می دهند.

به گزارش خبرنگار جمهور، بری صدیقی؛ معاون امور محصلین وزارت تحصیلات عالی، امروز دوشنبه در نشست خبری گفت:”وزارت تحصیلات عالی برخلاف سالهای قبل که در ۲۴ حوزه امتحانات کانکور را برگزار می کرد؛ امسال در ۳۴ ولایت افغانستان امتحان کانکور را برگزار خواهد کرد.”

به گفته وی، تا کنون نزدیک به ۱۶۰ هزار نفر از فارغین صنوف دوازده مرکز و ولایات برای سپری کردن امتحان کانکور ثبت نام کرده اند؛ که از این میان تنها نزدیک به ۳۴ هزار نفر جذب موسسات تحصیلات عالی خواهند شد.

وی افزود:”بر اساس تفاهم تازه ای که میان وزارت های تحصیلات عالی، معارف و صحت عامه صورت گرفته، قرار است متقاضیانی که نمره کامیابی را بدست نمی آورند پس از اعلام نتایج عمومی کانکور، در امتحانات موسسات تحصیلی نیمه عالی وزارت صحت و معارف جذب خواهند شد.”

صدیقی خاطر نشان ساخت که به منظور جذب بیشتر متقاضیان تحصیلات عالی، قرار است در سال آینده پنج دانشگاه جدید در ولایت های فراه، ارزگان، غور، پکتیکا و سرپل و همچنین ۲۰ دانشکده و ۵۰ دیپارتمنت دیگر در دانشگاه های کشور ایجاد شود.

به گفته صدیقی، در سال جاری ۴ هزار نفر از فارغین صنوف دوازدهم با سپری نمودن امتحان کانکور شبانه در مرکز و ۷ ولایت دیگر جذب شده اند و سایر فارغین تحصیلات نیمه عالی نیز می توانند با تکمیل نمودن ۸۰ فیصد از نمرات به مراکز تحصیلات عالی جذب شوند.

وی تصریح کرد که وزارت تحصیلات عالی از سال گذشته تاکنون برای ۲ هزار نفر زمینه بورسیه های تحصیلی را در مقاطع لیسانس، ماستری و دکترا در خارج از کشور، از بودجه دولتی و کشورهای کمک کننده فراهم نموده است.

صدیقی به ایجاد تغییرات در بخش تخنیکی کانکور امسال اشاره نموده و گفت:”در سال جاری تغییرات قابل ملاحظه ای در نحوه انتخاب داوطلبان بوجود آمده و تعداد انتخاب رشته های تحصیلی از ۱۰ به ۵ رشته کاهش یافته و برای جلوگیری از جعل و تقلب در امتحان نیز تصامیمی اتخاذ شده است.”

در پایان این مقام وزارت تحصیلات بیان داشت که تاکنون فارغین صنوف دوازدهم در ولایت های قندهار، ارزگان، هلمند، غور و بادغیس امتحان کانکور را سپری نموده اند و قرار است تا ماه حوت سال جاری، سایر فارغین نیز در سراسر کشور امتحان کانکور را سپری نمایند.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه سی ام آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

کمیسیون مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر امروز سه شنبه، پس از جلسه مشترک وزارت مبارزه با مواد مخدر و سایر مقام های حکومتی و غیر حکومتی در کابل آغاز بکار کرد.

به گزارش خبرنگار جمهور، ضرار احمد مقبل؛ وزیر مبارزه با مواد مخدر، در یک نشست خبری هدف از ایجاد این کمیسیون را مبارزه علیه مواد مخدر و مسکرات در کشور دانسته و گفت:”کمیسیون مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر در پیروی از قانون اساسی و قانون مبارزه علیه مواد مخدر که اخیرا از جانب مجلس نمایندگان به تصویب رسیده است ایجاد شده است.”

وی تصریح کرد که هدف از ایجاد این کمیسیون، ایجاد هماهنگی بیشتر در امر مبارزه علیه مواد مخدر میان ارگانهای دولتی و تحریک بخشیدن به مبارزه با مواد مخدر از طریق پالیسی ها و برنامه های ملی است.

به گفته وی، بازنگری استراتژی کنترل مواد مخدر، تصویب طرح پالیسی های معیشت بدیل، شناسایی و گرفتاری قاچاقبران سرشناس، تداوی معتادان و سایر پالیسی های مورد نیاز از جمله وظایف مهم کمیسیون مبارزه علیه مواد مخدر و مسکرات می باشد.

وی خاطر نشان ساخت که توانمند سازی نهادهای اختصاصی مبارزه علیه مواد مخدر مانند پولیس مبارزه علیه مواد مخدر، اداره امنیت ملی و نهادهای عدلی و قضایی نیز از جمله وظایف این کمیسیون در آینده خواهد بود.

مقبل به نقش کشورهای منطقه در امر مبارزه علیه مواد مخدر و جلوگیری از موادی که از آن در تولید مواد مخدر استفاده می شود تاکید نموده و گفت:”همکاری منطقه ای و تبادل اطلاعات
میان کشورها، پیروزی در مبارزه علیه قاچاق، تولید و ترافیک مواد خواهد بود.

همچنین وزیر مبارزه با مواد مخدر گسترش اعتیاد و قاچاق موا مخدر را تهدید ملی عنوان نموده و گفت:”مواد مخدر منبع تمویل تروریزم بوده و ارتباط مستقیم با فساد اداری دارد و این پدیده چالش جدی را در برابر تنفیذ قانون در کشور ایجاد کرده و وجود یک میلیون معتاد در کشور گواه آن است.”

در همین حال، عبدالفتاح عزیزی؛ معاون دادستانی کل کشور، در این نشست خبری پیرامون تعقیب عدلی وقضایی قاچاقبران مواد مخدر صحبت نموده و گفت:”از آغاز سال جاری تا کنون ۳ هزار و ۱۰۳ قضیه مواد مخدر در دادستانی اختصاصی مبارزه علیه مواد مخدر مورد پیگرد قانونی قرار گرفته است.” به گفته وی، در میان این افراد که از جانب دادستانی مورد پیگرد قرار گرفته اند، قاچاقبران بزرگ و عده ای از منسوبان دولتی نیز وجود دارد.

کمیسیون مبارزه علیه مسکرات و مواد مخدر در حالی ایجاد می شود که هم اکنون افغانستان به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد مخدر جهان شناخته شده و ۹۰ فیصد مواد مخدر جهان در افغانستان تولید می شود.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه بیست و هشتم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

طی مراسمی از روز ملی کارکنان صحی جامعه، با اشتراک مقامهای دولتی و خارجی در کابل تجلیل شد.

این مراسم با حضور مسئولان وزارت صحت، نمایندگان سازمان صحی جهان و اداره انکشافی بین المللی ایالات متحده امریکا، امروز یکشنبه در وزارت صحت عامه برگزار شد.

به گزارش خبرنگار جمهور، ثریا دلیل؛ سرپرست وزارت صحت عامه، در سخنانی اظهار داشت:”این وزارت از سال ۲۰۰۳ تا کنون بیش از ۲۲ هزار کارمند صحی را در ۳۴ ولایت کشور جهت ارائه خدمات اولیه صحی آموزش داده است.”

به گفته وی، کارمندان صحی مردان و زنانی هستند که توسط بزرگان محلی معرفی می شوند و وزرات صحت نیز امکانات، آموزش، داروهای استندرد و کمک های اولیه را برای آن ها فراهم می کند تا خدمات صحی را برای افراد نیازمند عرضه کنند.

وی تاکید کرد:”کارکنان صحی مطابق به کوریکولم استندرد و مورد تایید وزارت صحت عامه تربیه می شوند و خدمات قبل و بعد ازولادت،فاصله دهی بین ولادت ها و تداوی بعضی از امراض را مطابق به لایحه وظایف معین عرضه میکنند.”

همچنین رئیس جمهور کرزی نیز با ارسال پیامی به مناسبت روز ملی کارکنان صحی جامعه، از وزارت صحت عامه و سایر تمویل کنندگان برنامه صحی در افغانستان خواسته است تا در زمینه ارتقاء سطح آگاهی و ظرفیت کاری این کارکنان تلاش نمایند.

کرزی، تربیه و استقرار کارکنان صحی جامعه را اقدام موثر و مثبت در جهت عرضه خدمات ابتدایی صحی در مناطق دور دست کشور عنوان نموده و از آنان قدردانی نموده است.

در همین حال احمد شاه دول؛ نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان و خانم کرول؛ نماینده اداره انکشافی ایالات متحده امریکا نیز در این باره صحبت نمودند و ضمن قدردانی از تلاش های کارکنان صحی جامعه، نقش آنان را در کاهش مرگ و میر مادران و اطفال در افغانستان با اهمیت تلقی کردند تصاوير زيباسازی ، كد موسيقی ، قالب وبلاگ ، خدمات وبلاگ نويسان ، تصاوير ياهو ، پيچك دات نت www.pichak.net
نوشته شده در تاريخ یکشنبه بیست و هفتم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

پس از حملات هوایی ناتو بر پاسگاه مرزی پاکستان در منطقه مهمند اجنسی و عدم حضور پاکستان در کنفرانس بن دوم تنش ها میان این دو کشور افزایش یافته و تاکنون مسیر اکمالاتی قوای ائتلاف از جانب پاکستان مسدود می باشد.

به گزارش خبرنگار جمهور، پاکستان از دیر زمان تاکنون به عنوان شریک استراتژیک ایالات متحده آمریکا در منطقه بوده و در امر مبارزه با تروریزم سالانه حدود ۱ میلیارد و ۷۰۰ میلیون دالر از آمریکا  کمک دریافت می کند؛ اما تنش های اخیر میان این دو کشور باعث شد آمریکا کمک های مالی به پاکستان را قطع نماید و روند کمک ها به پاکستان را به حالت تعلیق در آورد.

در همین حال، یوسف رضا گیلانی؛ صدر اعظم پاکستان، اظهار داشته است تا زمانی که اسلام آباد و آمریکا در مورد اصول جدید عملیات های نظامی به موافقت نرسند، راه ترانزیت اکمالاتی نیرو های ناتو به افغانستان باز نخواهد شد. همچنین پاکستان در مورد عملیات های نظامی با آمریکا خواستار اصول جدید می باشد.

سردار محمد رحمان اوغلی؛ کارشناس مسائل سیاسی، درباره تنش های موجود میان ایالات متحده آمریکا و پاکستان به خبرنگار جمهور گفت:”تنش های موجود میان این دو کشور مقطعی بوده و تقابل جدی میان این دو کشور وجود نداشته و در این اواخر دیده شده است که این دو کشور تنش های لفظی، ازقبل سازماندهی شده داشته اند تا واکنش های جدی.”

همچنین اوغلی از دست دادن پاکستان به عنوان شریک استراتژیک در امر مبارزه با تروریزم از جانب ایالات متحده آمریکا، شکستی برای آن کشور در جنگ علیه تروریزم در افغانستان خوانده و می گوید:”هر دو کشور سعی نخواهند کرد تا روابط میان شان به اندازه ای به وخامت گراییده شود که مناسبات هر دو از این ناحیه متضرر شود.”

به گفته وی، آمریکا قادر نخواهد بود بدون همکاری پاکستان سیاست های از پیش طرح ریزی شده اش را در منطقه عملی نماید؛ بنابراین پاکستان و آمریکا لازم و ملزوم یکدیگراند.

به باور اوغلی، نبود یک حکومت کارا و باکفایت در داخل افغانستان سبب شده است تا افغانستان نتواند از اختلافات موجود میان آمریکا و پاکستان به نفع خویش استفاده نماید و در سیاست گزاری های منطقه ای فعال باشد.

وی تصریح کرد که مخالفت ها میان آمریکا و پاکستان تاثیر چندانی بر افغانستان نداشته و سازمان استخباراتی پاکستان در هر صورت سیاست منازعه را در افغانستان تعقیب خواهد کرد.

همچنین گل پادشا مجیدی؛ عضو مجلس نمایندگان، در این زمینه به خبرنگار جمهور گفت:”تنش های موجود میان آمریکا و پاکستان جدی است؛ تا جای که مجلس سنای آمریکا تلاش کرده است تا تمامی کمک های آن کشور به پاکستان را قطع نماید و  این گونه پاکستان را تحت فشار قرار دهد.”

وی عنوان داشت که پاکستان با استفاده از سیاست های دوگانه هیچ گاهی نخواسته در خصوص مبارزه با تروریزم و دهشت افکنی با آمریکا و جامعه جهانی همکاری صادقانه داشته باشد.

در ادامه مجیدی در مورد پیامدهای ناشی از مخالفت پاکستان با آمریکا در افغانستان می گوید:”افزایش تنش ها میان این دو کشور باعث عدم ثبات منطقه ای خواهد شد و پاکستان با استفاده از گروه های تروریستی تلاش خواهد کرد تا حضور نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان را به چالش بکشاند.”

همچنین این نماینده مجلس استفاده تحریم های جامعه جهانی بر علیه پاکستان را به سود افغانستان دانسته می گوید:”تصمیم قاطعانه جامعه جهانی در برابر پاکستان، آن کشور را مجبور خواهد ساخت تا در مسائل کلان جهانی به خصوص مبارزه با تروریزم و دهشت افکنی در منطقه، همکاری های لازم را انجام  دهد.”


نوشته شده در تاريخ شنبه بیست و ششم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"
اخیراً یادداشت تفاهم همکاری های دفاعی پس از نخستین اجلاس کمیسیون مشترک همکاریهای دفاعی میان معاون سیاسی و استراتژی وزارت دفاع افغانستان و معاون بین الملل وزارت دفاع ایران به امضا رسید.

بر اساس گزارش ها، این یادداشت تفاهم در راستای اجرای توافقات وزرای دفاع ایران و افغانستان به امضای معاون بین الملل وزارت دفاع ایران و محمد همایون فوزی؛ معاون سیاسی و استراتژی وزارت دفاع افغانستان رسید.

گفتنی است در این یادداشت تفاهم، معاونین وزارت دفاع هر دو کشور، نخستین اجلاس کمیسیون مشترک دفاعی را گام عملی در اجرای توافقات وزرای دفاع هر دو کشور دانسته و  بر همکاری های متقابل ناشی از توافقات این اجلاس جهت استحکام صلح، ثبات و امنیت در افغانستان و منطقه تأکید کردند.

همچنین همکاری در زمینه های آموزشی، لوجستیکی، فنی و مهندسی از مفاد این یادداشت تفاهم به شمار می رود.

خبرگزاری جمهور تلاش نمود تا در این باره نظر وزارت دفاع ملی را داشته باشد؛ اما ظاهر عظیمی سخنگوی این وزارت از دادن جزئیات خودداری نموده و بیان داشت”هم اکنون هیئتی از وزارت دفاع افغانستان در ایران می باشد، اما من از این موضوع خبر ندارم.”


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه بیست و چهارم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در سفری غیر منتظره شب گذشته وارد کابل شد و با رییس جمهور کرزی و وزیر دفاع کشور دیدار کرد.

به گزارش خبرنگار جمهور، ظاهر عظیمی؛ سخنگوی وزارت دفاع، امروز چهارشنبه، طی نشست خبری مشترک با فرمانده هوایی ارتش، هدف از گفتگو ها میان وزیر دفاع افغانستان و آمریکا را بحث پیرامون انکشاف ارتش، کمبود نیروی هوایی در کشور، پروسه انتقال مسئولیت های امنیتی و تجهیز نیروهای ارتش و کمبود ارتش بیان کرد.

همچنین سخنگوی وزارت دفاع با اشاره به روابط ایالات متحده آمریکا و افغانستان پس از سال ۲۰۰۱ میلادی، این کشور را از کمک کنندگان اصلی و پارتینر قوی ارتش دانسته از حمایت و پشتبانی ارتش توسط آمریا پس از سال ۲۰۱۴ میلادی خبر داد.

عظیمی در ادامه افزود که وزیر دفاع آمریکا در دیدار با وزیر دفاع افغانستان بر ادامه کمک های کشورش پس از سال ۲۰۱۴ به ارتش تأکید کرده و گفت:” سال ۲۰۱۴ پایان حضور آمریکا در افغانستان نخواهد بود؛ بلکه سال ۲۰۱۴ پایان حضور فیزیکی آمریکا در جنگ افغانستان خواهد بود.”

وی تصریح کرد که مرحله دوم انتقال مسئولیت های امینتی بر اساس پلان قبلی آن در ولایت هایی که پیش تر اعلام شده بود بتدریج و هماهنگ عملی خواهد شد.

همچنین سخنگوی وزارت دفاع با اعلام آمار تلفات مخالفین مسلح و ارتش از آغاز سال تا کنون گفت:”طی عملیات های مختلف ارتش ملی در سراسر کشور، نزدیک به ۱ هزار و ۷۳۵ نفر از مخالفین دولت کشته و بیش از ۱ هزار و ۵۰۰ نفر دیگر بازداشت شده اند و در این مدت حدود ۴۳۵ نفر از سربازان ارتش نیز کشته شده اند.

در همین حال، عبدالوهاب وردک؛ فرمانده نیروی هوایی ارتش نیز در این نشست خبری گفت:”پس از ۲۰ سال نیروی هوایی کشور، مرکز تازه تعلیمی را در ولسوالی شیندند ولایت هرات افتتاح نموده و تاکنون در این مرکز ۱۸ فروند هواپیمای مسافربری و چرخبال موجود است.

به گفته وی، در مرکز تعلیمی نیروی هوایی هرات در حال حاضر نزدیک به ۷۰ نفر از کارآموزان در گروه های مختلف تحت آموزش قرار دارند تا دوره پیلوتی را طی کنند.

این فرمانده خاطر نشان ساخت که در اکثر کشورهای جهان، مصارف آموزشی هر پیلوت به یک میلیون دالر می رسد که این رقم در افغانستان نسبت به سایر کشورها به دلیل کم مصرف بودن هواپیماها به نصف این مقدار کاهش دارد.

وی در ادامه افزود بر اساس برنامه دفاعی، افغانستان تا سال ۲۰۱۶ میلادی به بیش از ۳۰۰ فروند انواع هواپیما نیاز دارد تا پاسخگوی نیازهای امینتی داخلی و خارجی کشور باشد.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه بیست و سوم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

اخیراً رییس جمهور کرزی با انتقاد از  بی بی سی به دلیل آنچه که ایشان آنرا القای ناتوانی دولت خوانده، این رسانه را متهم به شایعه پراکنی در خصوص احتمال جنگ داخلی پس از خروج نیروهای خارجی در افغانستان کرده است.

کرزی طی سخنانی در روز جهانی مبارزه با فساد اداری گفت:”رسانه های غربی به اندازه ای ناتوانی دولت را القا می کنند که حتی احتمال جنگ داخلی بعد از خروج نیروهای خارجی را درافغانستان مطرح می کنند.”

همچنین کرزی تاکید کرد که عدم اطمینان ماموران دولت نسبت به آینده،سوء استفاده مقامات دولتی از مقام شان و “تبلیغات سوء” رسانه های غربی، از دلایل اصلی ایجاد یاس در افغانستان و افزایش فساد اداری شده است.

نشر مصاحبه رهبر گروه تروریستی جنگوی از جانب بی بی سی، که به عقیده آگاهان سیاسی این گروه وجود خارجی و پیشنه ای در افغانستان ندارد یکی از موارد دیگری بود که واکنش های متعددی را در افغانستان به دنبال داشت و برخی از کارشناسان، این مصاحبه را دسیسه تازه برای ایجاد تفرقه میان مذاهب در کشور دانستند.

محمدعلی رضوانی؛ روزنامه نگار و آگاه امور سیاسی درباره متهم شدن بی بی سی از جانب رییس جمهور کرزی به القای ناتوانی دولت، به خبرنگار جمهور گفت:”رییس جمهور کرزی بجای اینکه رسانه ها را متهم کند، به اداره های دولتی مراجعه نموده و به فساد وسیعی که وجود دارد توجه داشته باشد.”

به  گفته وی، کرزی می خواهد با انتقاد از رسانه ها بار اندازی کند و مسئولیتی که در برابر مردم افغانستان دارد را این گونه از دوشش کمتر نماید.

این تحلیلگر با انتقاد از نشر مصاحبه بی بی سی درباره لشکر جنگوی گفت:”لشکری بنام جنگوی، در افغانستان پیشنه تاریخی نداشته و شخصی بنام علی شیر خدا نیز بعنوان رهبر این گروه وجود خارجی نداشته است و نشر این گزارش مردم افغانستان را متوجه این موضوع می سازد که تحت تاثیر هر صحبت و گزارشی که دور از واقعیت باشد قرار نگیرند.”

وی در ادامه به رسانه ها، بخصوص بی بی سی توصیه نموده تا صحبت هایی که دور از واقعیت بوده و موثق نیستند را نباید در ذهن مردم جا دهند؛ زیرا پیروان مذاهب مختلف در افغانستان از سال ها بدین سو با هماهنگی زندگی نموده اند و این موضوعات مورد قبول مردم نخواهد بود.

رضوانی خاطر نشان ساخت که افغانستان در وضعیت کنونی دچار تشویش ذهنیت ها و تبلیغات گوناگون شده است؛ اما به هیچ عنوان مردم افغانستان این دروغ ها را باور نمی کنند  و بی بی سی نیز باید برای گرفتن و نشر اخبارش ابتدا باید موثق و دقیق بودن خبر را در نظر بگیرد و بر این موضوع تاکید داشته باشد.

همچنین محمد زبیر شفیقی؛ روزنامه نگار و آگاه امور سیاسی نیز اظهارات رییس جمهور کرزی درباره رسانه های غربی و بخصوص بی بی سی را بر حق دانسته و به خبرنگار جمهور گفت:”از یک سال  بدین سو، مقامات غربی و رسانه های مورد حمایت آنان تلاش دارند با شایعه پراکنی ذهنیت عامه را با احتمال جنگ های داخلی پس از خروج نیروهای خارجی از افغانستان مغشوش نمایند.”

آقای شفیقی نشر مصاحبه رهبر لشکر جنگوی در افغانستان را از جانب بی بی سی توطئه غربی ها برای ایجاد بحران ها  و افزایش ناامنی ها عنوان نموده و گفت:”نشر این موضوع از بی بی سی با توجه به اینکه این گروه برای مردم افغانستان ناشناخته است، ساختگی و به دور از واقعیت بوده و تنها از طرف بی بی سی این موضوع تایید شده است.

این آگاه امور سیاسی معتقد است که نشر مصاحبه رهبر جنگوی موضوعی برنامه ریزی شده از جانب غرب برای ایجاد تفرقه میان مذاهب و سوق دادن مردم به طرف جنگ های مذهبی و قومی در افغانستان است.

همچنین وی تاکید کرد که غربی ها تلا ش دارند تا با نشر چنین گزارش هایی اختلافات مذهبی، سمتی و قومی را در افغانستان دامن بزنند تا بحران ها و ناامنی ها افزایش یافته و در نهایت افغانستان را به سوی تجزیه سوق دهند.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و دوم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"همزمان با روز جهانی تصویب اعلامیه حقوق بشر، کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان پنجمین گزارش دو ساله را در مورد وضعیت حقوق اقتصادی و اجتماعی در افغانستان منتشر کرد. سیما سمر؛ رییس کمسیون حقوق بشر افغانستان، امروز شنبه، طی نشست خبری در کابل گفت:"هنوز هم چالش های زیادی برای دسترسی مردم به حقوق اقتصادی و اجتماعی در افغانستان وجود دارد."

وی خاطر نشان ساخت که در این گزارش، پیشرفت ها و چالش های دولت افغانستان برای تأمین حقوق اقتصادی و اجتماعی شهروندان افغان طی دو سال گذشته ارزیابی شده و پیشنهادات مشخصی در رابطه به پیشبرد و حمایت از حقوق بشر در کشور مطرح شده است.

به گفته وی، این کمیسیون با بیش از ۱۶۰۰۰ نفر، در ۲۷ ولایت کشور مصاحبه داشته است و در این گزارش، گروه های آسیب پذیر و افرادی که در مناطق دور دست زندگی می کنند را مورد توجه خاص قرار داده است.

رییس کمیسیون حقوق بشر تاکید کرد:"اولین موضوع این گزارش، کار است؛ که بر اساس آمار تخمینی وزارت کار و امور اجتماعی و شهدا و معلولین، از حدود ۷ میلیون نفر افراد واجد شرایط کار، حدود ۳۴.۵ درصد آنان بیکاراند؛ اما گزارش کمیسیون حقوق بشر در مصاحبه ای که با ۵۴ درصد از این افراد انجام داده است، ۴۳ درصد از آنها بیکار بوده و ۳۲ درصد از کسانی که کار دارند، روزانه کمتر از ۵۰ افغانی درآمد دارند."

همچنین وی تصریح کرد که هم اکنون ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار کودک افغان بین سنین ۶ الی ۱۷ ساله مصروف کارهای شاقه ای مانند: انتقال بارهای سنگین، موترشویی، گلیم بافی، چوپانی و زراعت هستند و اکثریت این کودکان منبع عایداتی فامیل شان می باشند.

وی با اشاره به وضعیت زنان در افغانستان گفت:"بررسی خطرات و آسیب پذیری نشان می دهد که حدود ۴۷ درصد زنان واجد شرایط کار در بازار کار فعال هستند؛ در حالی که این نسبت برای مردان ۸۶ درصد است و این نشان می دهد که حضور زنان در بازار کار ۳۹ درصد کمتر از مردان است."

سیما سمر، عدم دسترسی به خدمات صحی با کیفیت، ارگانهای عدلی و قضایی، حق داشتن مالکیت و نابرابری های جنسیتی را از جمله مشکلات مردم دانسته و خاطر نشان ساخت که این مشکلات همچنان ادامه دارد. 

همچنین وی ضمن قدر دانی از دستاوردهای  یک دهه اخیر دولت گفت:"این دستاوردها نسبت به میزان کمک های انجام شده جامعه جهانی و سطح انتظارات مردم اندک بوده و قناعت مردم را فراهم نکرده است."

در پایان این نشست، رییس کمیسیون حقوق بشر افغانستان، تقلب در دوم انتخابات ریاست جمهوری و مجلس نمایندگان، همه گیر شدن فساد در ادارت، افزایش ناامنی ها، افزایش کشت و قاچاق مواد مخدر در کشور را، استفاده نادرست دولت فعلی از کمک های جامعه جهانی به افغانستان دانست.


نوشته شده در تاريخ سه شنبه بیست و دوم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

یک مقام وزارت امور خارجه اعلام کرد که برگزاری کنفرانس بن دوم دستاورد تاریخی برای افغانستان و آلمان بود.

به گزارش خبرنگار جمهور، جاوید لودین؛ معاون سیاسی وزارت خارجه، امروز دوشنبه طی نشست خبری مشترک با سفیر آلمان اظهار داشت:”افغانستان توانست در کنفرانس بن دوم حمایت و پشتبانی سیاسی جامعه جهانی را تا سال ۲۰۲۵ میلادی کسب کند.”

به گفته وی، همکاری های دراز مدت جامعه جهانی با افغانستان پس از انتقال مسئولیت ها از موضوعات مهم کنفرانس بن بود و افغانستان توانست همکاری های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی  جامعه جهانی را جلب نماید.

همچنین وی خاطر نشان ساخت که قرار است کشورهای آلمان، استرلیا، ایتالیا، اتحادیه اروپا و انگلستان پیمان راهبردی دراز مدت را در پرتوی منافع ملی با افغانستان امضا نمایند و این همکاری ها نسبت به آمریکا که یک کشور ابرقدرت جهانی می باشد تفاوت خواهد داشت.

لودین تاکید کرد:”قرار است بحث امضای پیمان استراتژیک با ایالات متحده آمریکا از هفته آینده آغاز شود و دولت افغانستان امیدوار است تا این بحث ها با در نظر داشت نظریات نمایندگان جرگه سنتی به نتیجه مطلوب برسد.”

در ادامه معاون سیاسی وزارت خارجه گفت:”قرار است در سال ۲۰۱۲ نیز چندین کنفرانس درباره افغانستان در بخشهای اقتصادی، همکاری های منطقوی و مسایل مربوط به امنیت افغانستان در کشورهای آمریکا، جاپان، تاجیکستان و افغانستان برگزار گردد.”

همچنین لودین با تاکید بر نقش کشورهای همسایه در مسائل افغانستان اظهار داشت:”افغانستان به کشورهای خارجی اجازه نمی دهد که از خاکش برای تهدید کشورهای همسایه استفاده شود.”

در همین حال، سفیر آلمان نیز از کمک های کشورش برای افغانستان پس از سال ۲۰۱۴ میلادی خبر داده و گفت:”جامعه جهانی اشتباهی را که قبل از ۱۹۸۹ درباره افغانستان انجام داده، انجام نخواهد داد و افغانستان را پس از پروسه انتقال و خروج نیروهای نظامی تنها نخواهد گذاشت.”

وی افزود:”کشورش آماده است تا با افغانستان همکاری دراز مدت داشته باشد و این همکاری ها از سال های ۱۹۲۶ آغاز شده و سابقه تاریخی دارد.”

گفتنی است اظهارات مقامات افغان درباره عدم تهدید کشورهای همسایه از خاک افغانستان در حالی صورت می گیرد که کشور پاکستان در واکنش به حمله هوایی ناتو در مرز دو کشور که منجر به کشته شدن  ۲۷ نظامی پاکستان گردید. در اقدامی این کشور در کنفرانس بن شرکت نکرد.

همچنین وزارت خارجه ایران نیز در پیوند به نقض حریم هوایی کشور توسط هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا سفیر افغانستان در تهران را احضار نموده و خواهان توضیحات در این زمینه گردید.
نوشته شده در تاريخ شنبه نوزدهم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"
کنفرانس بن، دستاوردی در جهت برقراری صلح و ثبات در افغانستان ندارد!

کنفرانس یک روزه "بن دوم" درباره افغانستان که تاریخ ۵ دسامبر با حضور سرمنشی سازمان ملل متحد، نمایندگان ۸۶ کشور جهان و ۱۵ سازمان بین المللی در شهر بن آلمان جایی که ده سال قبل از این روز نیز شاهد برگزاری چنین کنفرانسی به منظور ایجاد نظام سیاسی در افغانستان بود برگزار شد.

هیئت  افغانی که به ریاست حامد کرزی در این کنفرانس شرکت کرده بودند، هدف از برگزاری این کنفرانس را تقویت دستاوردهای ده سال گذشته، چگونگی پروسه مصالحه با مخالفین دولت و همچنین همکاری های دراز مدت جامعه جهانی پس از سال ۲۰۱۴ میلادی را با افغانستان عنوان داشتند.

وزير امور خارجه آلمان به عنوان اولين سخنران اين نشست گفت:"افغانستانی دارای صلح و ثبات كه تهديدی را براي جهان ايجاد نمي‌كند مورد خواست همه ما است و ما توانستيم به بسياري از خواسته‌هاي خود دست يابيم. اکنون افغان ها از صلح و امنیت بیشتری نسبت به ۳۰ سال گذشته برخوردار هستند.

همچنین حامد کرزی، رییس جمهور افغانستان، در آغاز سخنرانی اش از دستاورد های ده سال گذشته یاد نموده گفت:"افغانستان تلاش می کند تا در دست کسانی نیافتد که برای جهان یک تهدید باشند."

کرزی از پروسه انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان به عنوان یک دست آورد یاد کرده و گفت که این دستاورد یکی از آرزوهای بزرگ مردم افغانستان بوده است و تا سال تا سال ۲۰۱۲ ادامه خواهد یافت.

با توجه به گفته های مقامات کشورهای کمک کننده افغانستان در کنفرانس بن، حال برگزاری این کنفرانس چه دستاورد عمده ای را برای افغانستان خواهد داشت؟

فرامرز تمنا؛ معاون سخنگوی وزارت خارجه، درباره دستاوردهای کنفرانس بن دوم به خبرنگار جمهور گفت:"کنفرانس بن با مشارکت ۸۶ کشور و ۱۵ سازمان بین المللی جهان به منظور دستیابی دو هدف اساسی برگزار شد.

به گفته وی، بحث های عمده این کنفرانس را تقویه همکاری های ده سال گذشته، آسیب شناسی چالش های موجود و ترسیم یک چشم انداز روشن برای روابط افغانستان با جامعه جهانی پس از ۲۰۱۴ میلادی تشکیل می داد.

وی در ادامه افزود:"کنفرانس بن کنفرانس تعهد برای کمک های مالی جامعه جهانی برای افغانستان نبود؛ بلکه این کنفرانس بیشتر روی موضوعات سیاسی و همکاری های دراز مدت کشورها برای ۱۰ سال پس از سال ۲۰۱۴ میلادی، یعنی سال ۲۰۲۴ برای افغانستان بود؛ که نتیجه خوبی را برای آینده افغانستان دارد.

وی در مورد پروسه مصالحه با مخالفین دولت و عدم اشتراک پاکستان در این کنفرانس عنوان داشت که عدم حضور پاکستان تاثیر چندانی در نتایج و پیامدهای کنفرانس بن نداشته؛ اما در موضوع گفتگوهای صلح با مخالفین مسلح دولت پاکستان به عنوان یک کشور همسایه تاثیر گذار است.

وی تصریح کرد که پروسه مصالحه با طالبان در کنفرانس بن مورد توافق جامعه جهانی قرار گرفته و به رهبری دولت افغانستان انجام خواهد شد.

در همین حال، محمد صالح سلجوقی؛ عضو مجلس نمایندگان، درباره دستاورد دولت افغانستان از کنفرانس بن دوم به خبرنگار جمهور گفت:"دولت افغانستان با ارائه اجندای مشخص در این کنفرانس توانست حمایت و پشتبانی سیاسی جامعه جهانی را پس از ۲۰۱۴ کسب نماید."

به گفته وی، متاسفانه حکومت افغانستان نتوانست حمایت های مالی را برای تعهد رسمی از جانب جامعه جهانی برای افغانستان پس ۲۰۱۴ به دست آورد.

وی خاطر نشان ساخت که اگر تعهد مالی برای افغانستان وجود نداشته باشد، افغانستان تنها در حوزه های حمایت های سیاسی و دیپلماتیک باقی مانده و کار عملی و مفیدی را برای نجات دادن نظام وابسته به کمک های اقتصادی نمی تواند انجام دهد.

وی تاکید کرد:"تا زمانی که دولت افغانستان یک حکومت قوی را ایجاد نکند و مبارزه مستمر در برابر فساد اداری را انجام ندهد جامعه جهانی کمک های مالی اش را به افغانستان ادامه نمی دهد."

به باور وی، یک جانبه بودن کنفرانس بن و عدم اشتراک پاکستان و سایر گروه های مخالف مسلح دولت، باعث شده است تا دولت افغانستان نتواند دستاوردی در قبال پروسه مصالحه با مخالفین مسلح دولت در این کنفرانس داشته باشد و هر گونه پیشنهادی برای صلح، با بهانه گیری های پاکستان  مواجه می شود.

همچنین وی خاطر نشان ساخت تا زمانی که اهداف سیاسی و فیزیکی جامعه جهانی در منطقه تطبیق نشود هیچ گونه کمکی برای خدمت و حمایت از یک اداره ناتوان و ضعیف صورت نمی گیرد.

 


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه شانزدهم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

وزارت امور داخله در همکاری با شهرداری کابل و سایر نهاد ها، به منظور تنظیم بهتر جریان ترافیک، برداشتن موانع، آوردن نظم در جاده ها، متوقف ساختن وسایل نقلیه فاقد اسناد قانونی و شیشه سیاه، منع ورود وسایط باربری با تناژ بلند در شهرها، پاک سازی پیاده روها، تنظیم و انتقال دست فروشان به محلات تعیین شده و کمپاین وسیع پاک سازی را روی دست گرفته است.

به گفته مسئولین وزارت امور داخله، قرار است این کمپاین، در شهرهای کابل، هرات، مزارشریف، قندهار، غزنی، پروان، قندز و ننگرهار نیز راه اندازی گردد.

وزارت داخله، هدف از راه اندازی این کمپاین را تطبیق قانون، از بین بردن بی نظمی های موجود در شهرها و جلوگیری از ازدحام  بیش از حد و روزافزون در شهر کابل و شهرهای یادشده عنوان نموده است.

این تصمیم پس از جلسه کاری مشترک که به ریاست بسم الله محمدی؛ وزیر امور داخله و نمایندگان ادارات و ارگان های محلی، معاون شهرداری کابل، فرماندهی زون ۱۰۱ آسمایی، رییس عمومی پولیس ترافیک و مسئولین پولیس امنیتی در وزارت امور داخله به روز شنبه ۱۲قوس اتخاذ گردید.

شمس الدین حامد؛ معاون ریاست مطبوعات وزارت امور داخله، به خبرنگار جمهور گفت:"قرار است این برنامه از روز شنبه آینده از شهر کابل و ۷ ولایت دیگر آغاز گردد که هدف از آن، جمع آوری دست فروشان، موترهای فاقد اسناد و تنظیم هرچه بهتر امور ترافیکی و برداشتن فلم های سیاه از موترها می باشد."

به گفته وی، وزارت امور داخله در هماهنگی با سایر ادارات دولتی در مرحله اول این برنامه که چندی قبل به راه انداخته شده بود نیز توانسته بود تا تعداد زیادی از جاده های شهر کابل را از وجود موانع و دست فروشان پاک سازی نماید.

وی در ادامه افزود که در این مرحله نیز این برنامه با جدیت از جانب وزارت امور داخله و شهرداری کابل به پیش برده خواهد شد و تمامی جاده ها و دست فروشان را در بر خواهد گرفت.

حامد ضمن موثر خواندن برنامه پاک سازی جاده ها از وجود موانع امنیتی، از موسسات  حکومتی و غیر حکومتی و همچنین مردم خواست تا مسئولین و کارمندان وزارت داخله و شهرداری کابل را همکاری نموده در پاک سازی و صفای شهر شان  سهم گیرند.

وی تصریح کرد که شهرداری کابل با هماهنگی وزارت امور داخله از چند ماه قبل جاهای مناسب را برای دست فروشان در بیرون از جاده ها و پیاده روها در نظر گرفته و قرار است با تطبیق این برنامه تمامی دست فروشان به جاهای تعیین شده منتقل شوند.

این در حالی است که پیش از این نیز چندین بار، به خاطر دور ساختن موانع امنیتی از جاده های شهر کابل، نهادهای امنیتی و شهرداری کابل اقداماتی کرده بودند؛ اما به مرور زمان شهروندان کابل دوباره شاهد موجودیت موانع در جاده هستند؛ اما به گفته این مقام، این بار تصمیم آنها برای دور ساختن موانع از جاده های شهر، جدی خواهد بود.
نوشته شده در تاريخ چهارشنبه شانزدهم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

صدها نفر از ساکنان کابل امروز چهارشنبه با تشییع پیکرهای شهدای حادثه انتحاری روز گذشته در زیارتگاه منسوب به حضرات ابوالفضل(ع)، با سر دادن شعار حسین، حسین شعار ماست، شهادت افتخار ماست از دولت خواستند تا روز جمعه را ماتم ملی اعلام نموده و مراسم فاتحه خوانی عمومی در کابل برگزار گردد.

یزدان پرست، یکی از این شهروندان کابل، به خبرنگار جمهور گفت:"دولت نباید حادثه انتحاری دهم محرم را که در آن بیش از 80 نفر ازعزاداران حسینی به شهادت رسیدند به باد فراموشی سپرده و با اظهار تسلیت و تقبیح از آن بگذرد."

او گفت که دولت و جامعه جهانی مسئولیت دارند تا عاملین این حادثه را شناسایی و به دادگاه بکشند. وی همچنین از نمایندگان مردم در مجلس انتقاد نموده گفت:"تا کنون هیچ نماینده ای به خانواده های شهدا و یا مجروحین حادثه سر نزده و هیچگونه همدردی نداشته اند."

یزدان پرست، این حادثه را به دشمنان اسلام نسبت داده افزود:"این حرکت ها و اعمال نمی تواند مانع برگزاری مراسم مذهبی و عزاداری ها گردد."

 به گفته وی، هنوز هم تعداد زیادی از قربانیان این حادثه در بیمارستان باقی مانده که تاکنون اقارب و دوستان آنان پیدا نشده اند.

 در همین حال، ابراهیم؛ پدر یکی از شهدای حمله انتحاری روز گذشته با اینکه بیماری قلبی دارد و فرزند ارشدش را در این حادثه از دست داده است به خبرنگار جمهور گفت:"وی خرسند است از اینکه فرزندش در راه امام حسین و در مراسم عزاداری به شهادت رسیده است."

او که ریش سفید است می گوید:"چندین بار از فرزند 22 ساله اش خواست تا عروسی نموده و تشکیل خانواده دهد؛ اما این جوان که مکتب را نیز تا صنف 8 ادامه داده بود و قبل از شهادتش در یکی از رستورانت های شهر کابل  کار می کرد این تقاضای پدر را نپذیرفت."

گفتنی است تاکنون نزدیک به 21 نفر از شهدای حمله انتحاری روز گذشته کابل که از نقاط مختلف به شمول چنداول کابل بوده اند به قبرستان کارته سخی در جوار زیارتگاه منسوب به حضرت علی(ع) به خاک سپرده شده اند.

قابل ذکر است که در حمله انتحاری روز سه شنبه دهم محرم در نزدیکی زیارتگاه منسوب به حضرت ابوالفضل نزدیک به 80 نفر ازعزاداران، زنان و کودکان به شهادت رسیده و بیش از 100 نفر دیگر زخم برداشته اند.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه شانزدهم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

انگلا مارکل صدراعظم آلمان طی دیداری با حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان اعلام کرد که آلمان سند همکاری های دراز مدت ستراتیژیک را با افغانستان به امضا می رساند.

صدراعظم آلمان این موضوع را پس از دیدار با حامد کرزی در قصر صدارت آن کشور طی یک کنفرانس مشترک مطبوعاتی، اعلام داشت.

وی ضمن اینکه تاثرات و همدردی عمیق خویش را برای رئیس جمهور و مردم افغانستان بخاطر وقوع حملات تروریستی امروز در شهر های کابل و مزار شریف ابراز نموده، گفت: آلمان مایل است در چارچوب همکاری های ستراتیژیک در زمینه های اقتصاد، معارف به شمول آموزش حرفوی جوانان و همچنان آموزش نیروهای امنیتی افغانستان کمک کند.

مارکل همچنان گفت که آلمان از تجارب خوبی که در عرصه استخراج معادن دارد در چارچوب همکاری های دراز مدت در تربیه متخصصین افغانی بخاطر استخراج منابع طبیعی کمک خواهد کرد.

صدراعظم آلمان از پروسه صلح که تحت رهبری افغانستان باشد، حمایت کشورش را اعلام کرد و گفت که تسریع پروسه صلح، امنیت بیشتر را در افغانستان تضمین می کند.

  حامد کرزی ،در این کنفرانس مطبوعاتی ضمن اظهار تشکری از همدردی صدراعظم آلمان به خاطر وقوع حملات تروریستی امروز در کابل و مزارشریف، گفت: دیروز ما کنفرانس مهمی را که در آن وزرای خارجه بیش از صد کشور جهان به شمول نمایندگان سازمان های بین المللی در آن حضور داشتند، موفقانه به اتمام رسانیدیم و این کنفرانس یکبار دیگر تعهد قوی آلمان را به افغانستان به نمایش گذاشت.

رئیس جمهور اضافه کرده گفت: نشر اعلامیه کنفرانس بین المللی بن و تعهداتی که از جانب جامعه جهانی در آن صورت گرفت به منفعت افغانستان می باشد.

رئیس جمهور با اشاره بر اینکه افغانستان از دیر زمانی به این طرف آرزوی همکاری های دراز مدت با آلمان را داشت، گفت که دوستی دیرینه آلمان و افغانستان ارزشمند است و امیدوار هستیم تا این دوستی بیشتر از پیش گسترش یابد.


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه شانزدهم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

حامد کرزی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، به دلیل حملات تروریستی روزسه شنبه  درکابل، سفر خویش را به کشور بریتانیا لغو کرد.

حامد کرزی که در شهر برلین آلمان مصروف بازدید رسمی بود و باید  شام روز سه شنبه به وقت محلی عازم شهر لندن میگردد، با اطلاع از دو حملهء تروریستی در شهرهای کابل و مزارشریف، سفر خویش را به شهر لندن لغو کرد و رهسپار افغانستان گردید.

به اساس معلومات وزارت امور داخله،درنتیجه حمله انتحاری که امروزدرکابل به وقوع پیوست 55 تن به شمول 4 طفل و2خانم شهید و134 تن دیگرمجروح گردیدند و همچنان در حمله تروریستی دیگر در شهر مزار شریف تعدادی از هموطنان ما شهید و مجروح شدند.


نوشته شده در تاريخ دوشنبه چهاردهم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"
مرکز دیده بان رسانه ها (نی)، پالسی این مرکز را درباره کنفرانس بن اعلام نموده و از تهدیدات احتمالی در برابر رسانه ها و آزادی بیان در افغانستان هشدار داد.

صدیق الله توحیدی؛ مسئول مرکز دیده بان رسانه ها امروز دوشنبه، طی نشست خبری در کابل گفت:"در مقدمات کاری کنفرانس بن تلاش های پیدا و پنهان زیادی به هدف حضور مخالفین مسلح دولت در این کنفرانس از جانب جامعه جهانی آغاز شده بود."

وی تصریح کرد که با توجه به نگرانی هایی که در مورد این موضوع وجود داشت، مرکز دیده بان رسانه ها، اتحادیه ملی ژورنالیستان، خبرنگاران بدون مرز و انجمن آزاد ژورنالیستان افغانستان، تاریخ  ۵  قوس فراخوانی را صادر کرد که این فراخوان به تمام اعضای شرکت کننده در کنفرانس بن سپرده شده است.

وی یگانه دست آورد جامعه جهانی و دولت افغانستان را در ۱۰ سال گذشته آزادی بیان و آزادی رسانه ها دانسته گفت:"تلاش های برخی از کشورهای اروپایی برای حضور طالبان و مذاکرات پنهانی با طالبان وجود دارد و این نگرانی هایی را نیز به وجود آمده است که این دستاورد فدای معاملات پیدا و پنهان این کشورها شود."

همچنین توحیدی خاطر نشان ساخت که تلاش های برخی کشورهای اروپایی سبب شد تا دو مقام پیشین طالبان به اروپا دعوت شده و احتمالا در کنفرانس بن شرکت خواهند کرد.

وی افزود:"نگرانی ما از حضور مخالفین مسلحی که مخالفین آزادی بیان و حقوق شهروندی در افغانستان هستند، می باشد و در کنفرانس بن ممکن است پیامد های ناگواری را در کار رسانه ای و اطلاع رسانی در افغانستان داشته باشد."

توحیدی از تمام رسانه ها، نهاد های جامعه مدنی، دولت افغانستان و جامعه جهانی خواست تا در مذاکراتی که قرار است آغاز شود و یا معاملاتی که صورت می گیرد بر حقوق شهروندی از جمله حق دسترسی به معلومات، آزادی بیان و آزادی رسانه ها معامله صورت نگیرد و همچنین باید آزادی مردم افغانستان در خصوص اطلاع رسانی و رسانه ای از جانب جامعه جهانی تضمین شود.

همچنین توحیدی مشکلات فرا راه کار رسانه ای و خبرنگاری در افغانستان رد نکرده بیان داشت:"رسانه ها با مشکلات داخلی و بیرونی مواجه هستند و عده ای از محافظه کاران در داخل حکومت افغانستان وجود دارند و دیدشان نسبت به رسانه ها مانند دید طالبان نسبت به رسانه ها و خبرنگاران است.

همچنین در پایان این نشست خبری کتاب "رهنمای رسانه های افغانستان" از جانب مرکز دیده بان رسانه ها (نی) به قبلا به چاپ رسیده بود به خبرنگاران توزیع شد.

در همین حال، انجنیر آرین؛ یکی از مسئولین این مرکز، نشر کتاب رهنمای رسانه های افغانستان را گامی مثبت عنوان نموده اظهار داشت:"این کتاب رهنما می تواند جهت بالا بردن سطح آگاهی مردم از رسانه های افغانستان موثر واقع گردد."


نوشته شده در تاريخ دوشنبه چهاردهم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

توافقنامه همکاری به ارزش ۲۴ میلیون دالر میان سفیر هالند و وزرات معارف امروز یکشنبه، در کابل به امضا رسید.

فاروق وردک؛ وزیر معارف، طی یک نشست خبری مشترک با سفیر هالند گفت:"قرار است این مبلغ در بخش تعلیمات مسلکی زراعت و ایجاد یک انستبتوت تعلیمی مسلکی با رشته های مختلف زراعت به مصرف برسد."

وزیر معارف افزود:"قرار است علاوه بر اعمار این انستیتوت، از مبلغ مذکور در بخشهای تدوین و انکشاف نصاب تعلیمی معیاری برای سایر مراکز تعلیمی زراعتی و راه اندازی آموزش ها از طریق سمینارهای آموزشی در پیوند به علوم زراعتی برای کشاورزان در انستیتوت های مسلکی زراعت استفاده شود."

وزیر معارف تصریح کرد که این مبلغ در ۵ سال آینده به مصرف خواهد رسید. و در برنامه اول، ظرفیت تربیه ۸۰۰ نفر متخصصین زراعتی  به انستیتیوت تعلیمی که قرار است اعمار شود فراهم خواهد می شود و در مرحله بعدی این رقم به  ۲۵۰۰ نفر افزایش خواهد یافت.

همچنین وی خاطر نشان ساخت که تعهد مبلغ ۲۴ میلیون دالری کشور هالند، یکی از بزرگترین سرمایه گذاری ها در عرصه بهبود زراعت کشور از طریق تربیه متخصصین اموز زراعتی و کشاورزان است و نمایانگر ادامه تعهد کشور هالند پس از سال ۲۰۱۴ میلادی با معارف افغانستان می باشد.

در همین حال، رادنک؛ سفیر هالند در افغانستان نیز از همکاری های کشور ش در بخشهای مختلف بازسازی و امنیتی با دولت افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ میلادی اطمینان داده گفت:"کشور هالند از سال ۲۰۰۱ بدین سو سالانه حدود ۷۰ میلیون یورو را در بخشهای مختلف افغانستان کمک نموده است."

وی افزود:"تاکنون نزدیک به ۷۰۰ میلیون یورو از کمک های کشور هالند در افغانستان به مصرف رسیده است و قرار است در آینده ۱۰ میلیون دالر دیگر نیز در بخشهای پولیس،حقوق بشر، جامعه مدنی و تحکیم قانون به مصرف برسد."


نوشته شده در تاريخ یکشنبه سیزدهم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"
توافقنامه کمک ۲۰ میلیون یورو (۲۶.۵ میلیون دالر آمریکایی) میان وزارت های معارف، مالیه و بانک انکشافی جرمنی KFW)) به امضا رسید.

فاروق وردک؛ وزیر معارف، امروز یکشنبه، طی نشست خبری اظهار داشت که مبلغ مذکور از طریق صندوق امانتی پول (ARTF) وزارت مالیه افغانستان، جهت مصارف پروگرام های انکشافی برنامه ارتقای کیفیت معارف (آیکویپ) استفاده خواهد شد.

وزیر معارف افزود:"مجموع ۲۴۳ میلیون یورو کمک های کشور جرمنی که تا اکنون به افغانستان از طریق (ARTF) صورت گرفته است. و  مبلغ ۵۸ میلیون یوروی آن در برنامه آیکویپ وزارت معارف به مصرف رسیده است."

وی تصریح کرد که ۶۰۰ باب مکتب از سوی کشور جرمنی تا کنون اعمار و بازسازی شده است؛ که برای حدود ۱ میلیون دانش آموز، محیط مصون تدریسی مهیا گردیده است.

در همین حال، شفیق قاری زاده؛ معاون وزارت مالیه، در این باره گفت:"کمک ۲۰ میلیون یورویی کشور جرمنی،از طریق حکومت افغانستان به مصرف خواهد رسید."

قاری زاده ابراز امیدواری کرد که کمک های سایر کشور های کمک کننده نیز از مجرای حکومت افغانستان به مصرف برسد.

همچنین سفیر آلمان در افغانستان نیز بر ادامه کمک های کشورش به افغانستان تاکید کرده و عنوان داشت که کشور جرمنی بعد از سال ۲۰۱۴ میلادی نیز در کنار افغانستان می ماند و در بخش های مختلف به این کشور کمک خواهد کرد.

 


نوشته شده در تاريخ یکشنبه سیزدهم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"
مقامات وزارت معارف از افتتاح و بهره برداری ۱۴ باب مکتب در نواحی مختلف شهر کابل خبر دادند.

فاروق وردک؛ وزیر معارف، امروز شنبه طی مراسم افتتاح تعمیر جدید لیسه حبیبه گفت:"این ۱۴ مکتب در نواحی مختلف شهر کابل با هزینه مجموعی ۴۰۴ میلیون افغانی از بودجه وزارت معارف و کمک های کشورهای کمک کننده اعمار و به بهره برداری رسیده است."

وی افتتاح این مکاتب را در برنامه حشر ملی وزارت معارف؛ به منظور تدریس مصون در عرصه تعلیم و تربیه  دست آورد بزرگ وزارت معارف عنوان نمود و اظهار داشت:"با افتتاح این مکاتب زمینه آموزش برای ۸۵ هزار دانش آموز بشکل مصون و به دور از گرما و سرما مساعد می شود."

همچنین به گفته وی، در شش سال گذشته ۶ هزار و ۳۸۹ باب مکتب در سراسر افغانستان اعمار و یا بازسازی شده است؛ که از آن جمله ۴ هزار و ۲۸ مکتب تکمیل شده و به بهره برداری رسیده است و ۲ هزار و ۳۶۱ مکتب دیگر در حال اعمار است.

وی عنوان داشت که هم اکنون ۱ میلیون و ۱۸ هزار دانش آموز در ۲۶۷ مکتب شهر کابل با نظارت ۳۰ هزار معلم مصروف فراگیری علم و دانش هستند.

وردک تاکید کرد:"هنوز هم در مکاتب شهر کابل ۱ هزار صنف خیمه نشین وجود دارد و به اساس نبود تعمیر مناسب برای مکاتب؛ نزدیک به ۱۰۰ منزل رهایشی نیز به شکل کرایه در اختیار ریاست معارف شهر کابل قرار دارد؛ که این گونه ماحول مصون درسی برای دانش آموزان فراهم نمی باشد."

همچنین وزیر معارف وجود مشکلات در بخش معارف را تایید کرده گفت:"هم اکنون ۶ هزار مکتب در افغانستان فاقد ماحول مصون آموزشی است و تنها برای دانش آموزان شهر کابل ۴ هزار صنف درسی  دیگر نیاز است و تا چهار سال آینده این مشکل مرفوع خواهد شد."

وی تصریح کرد، بر اساس برنامه های وزارت معارف قرار است پس از این سالانه ۱.۴میلیون دانش آموز واجد شرایط به مکاتب کشور جذب شوند؛ که بر این اساس باید در ۹ سال آینده ۱۶ هزار مکتب دیگر ساخته شود.

همچنین وردک یاد آور شد که نصاب تعلیمی وزارت معارف از بزرگ ترین پروژه ها بوده است؛ که ۲ هزار و ۴۰۰ عنوان کتاب است و از سه سال گذشته تاکنون، ۱۰۰ میلیون جلد کتاب چاپ شده و قرار است از سال جدید آموزشی در تمام مکاتب کشور، کتاب هایی به زبان مادری دانش آموزان، در اختیارشان قرار گیرد.

در  ادامه فاروق وردک از کمبود آموزگاران در مکاتب خبر داد و گفت:"هم اکنون وزارت معارف ۱۹۰ هزار آموزگار دارد و در نه سال آینده وزارت معارف به ۳۷۵ هزار آموزگار نیاز دارد تا حداقل برای هر ۳۵ دانش آموز یک آموزگار وجود داشته باشد.

در همین حال، حمیرا ایوبی؛ عضو مجلس نمایندگان، نبود آموزگاران مسلکی در مکاتب و وجود ناامنی ها را از مشکلات عمده فرا راه معارف کشور دانسته عنوان داشت:"تا زمانی که امنیت وجود نداشته باشد مشکل است معارف خوب داشته باشیم."

خبرگزاری جمهور


نوشته شده در تاريخ شنبه دوازدهم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

 پس از حملات هوایی نیروهای ناتو بر حوزه پولیس مرزی پاکستان بار دیگر تنش ها در روابط پاکستان با جامعه جهانی بخصوص آمریکا افزایش یافته است؛ تا جایی که پاکستان در اولین واکنش نسبت به این حمله، مسیر اکمالاتی کاروان های ناتو را به افغانستان مسدود کرد.

به گزارش خبرنگار جمهور، در اقدامی دیگر پاکستان عدم حضورش را در کنفرانس بن اعلام نموده است و به دنبال آن عدم حضور مقامات پاکستانی در کنفرانس بن واکنش های متعدد منطقوی و جهانی را به دنبال داشته است.

در همین حال، هیلاری کلینتون؛ وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا و انگلا مرکل؛ صدراعظم آلمان، از تصمیم پاکستان مبنی بر تحریم کنفرانس بن ابراز تاسف نموده و از این کشور خواستند تا در اتخاذ این تصمیم تجدید نظر نموده و در این کنفرانس شرکت کند.

همچنین رییس جمهور کرزی نیز روز سه شنبه هفته جاری، طی تماس تلفنی از یوسف رضا گیلانی؛ نخست وزیر پاکستان خواسته است تا در کنفرانس بن شرکت کند.

در این حال، با توجه به این که زمان محدودی به برگزاری کنفرانس بن باقی مانده است. عدم اشتراک پاکستان در کنفرانس بن چه تاثیرات را روی نتایج این کنفرانس خواهد داشت؟

حفیظ منصور؛ عضو مجلس نمانیدگان، در این زمینه به خبرگزاری جمهور گفت:"پس از مرگ بن لادن در خاک پاکستان، دیگر پاکستان به عنوان حامی تروریزم در سطح بین المللی شناخته شد و اکنون نیز با بهانه گیری در صدد مظلوم نمایی برآمده است تا امتیازات بیشتر سیاسی و اقتصادی را کسب نماید."

به گفته منصور، پاکستانی ها پس از بدست آوردن امتیازات از جانب آمریکا حرفشان را پس می گیرند.

وی افزود:"آمریکا طی سال های اخیر افغانستان را از دید پاکستان نگریسته و نیروهای آمریکای در طول این مدت از خاک پاکستان اکمال گردیده اند. و برای آمریکا مشکل خواهد بود تا همکاری پاکستان را در شرایط کنونی از دست دهد و در محاصره قرار گیرد."

همچنین وی در مورد نقش پاکستان در گفتگو های صلح در افغانستان گفت:"بدون همکاری پاکستان جنگ در افغانستان خاتمه ناپذیر خواهد بود و پاکستان باید خواسته و ناخواسته در گفتگو های صلح افغانستان سهم بگیرد و همکاری داشته باشد."

در همین حال، محمد موسی فریور؛ استاد دانشگاه و کارشناس مسائل سیاسی؛ دو فرضیه را در عدم حضور پاکستان در کنفرانس بن مطرح می کند:

گپ نخست اینکه یکی از کشورهای همسایه که اثر گذار در مسائل مربوط به افغانستان است در کنفرانس بن اشتراک نکند و قضیه افغانستان بعنوان یک زخم ناسور همچنان باقی باشد.

بر اساس فرضیه دوم عدم اشتراک پاکستان در کنفرانس بن باعث متهم شدن بیشتر آن کشور در همکاری با تروریستان شده و پاکستان را منزوی می سازد.

فریور در ادامه برگزاری کنفرانس بن را برای افغانستان نمایشی دانسته گفت:"تا زمانی که نیروهای خارجی به هر بهانه ای  در افغانستان وجود داشته باشند، کنفرانس بن و برگزاری سایر کنفرانس ها برای افغانستان مفید واقع نخواهد شد."

گفتنی است که عدم حضور پاکستان در کنفرانس بن گفتگو های صلح را با مخالفین دولت به چالش خواهد کشید.

این در حالی است که تحریم کنفرانس بن بخشی از واکنش اسلام آباد به حملات هوایی ناتو به یک پوسته مرزی در شمال این کشور می باشد.

خبرگزاری جمهور


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه دهم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"
کارگاه دو روزه پلان گذاری، با هدف محو کشت کوکنار در ۱۸ ولایت افغانستان از طرف وزارت مبارزه با مواد مخدر امروز، سه شنبه در کابل گشایش یافت.     

عبدالخالق فراهی؛ رییس اداره مستقل ارگان های محلی در آغاز مراسم امروزی گفت:"سه دهه بحران سیاسی در افغانستان سبب افزایش کشت مواد مخدر شد و به همین سبب حکومت افغانستان ده سال پیش، وزارتی را تحت عنوان وزارت مبارزه با مواد مخدر با هدف کنترل و محو کشت و قاچاق مواد مخدر ایجاد نمود."

وی در ادامه افزود، با گذشت ده سال هنوز هم نگرانی ها از معضل تولید مواد مخدر در افغانستان ادامه دارد و یکی از چالش های عمده برای دولت و مردم افغانستان محسوب می شود.

به گفته وی، هم اکنون ۱ میلیون ۶۰۰ هزار نفر در افغانستان به کشت تریاک اشتغال دارند و همه ساله میلیون ها دالر  از تولید و قاچاق این مواد نصیب مخالفین و مافیای مواد مخدر می شود.

فراهی تاکید کرد:"۱۲۳ هزار هکتار زمین در ۱۴ ولایت کشور زیر کشت کوکنار قرار دارد و سالانه بیش از ۱ هزار و ۱۰۰ قضیه ناامنی در ولایات مختلف در زمینه مواد مخدر به ثبت می رسد."

همچنین وی تداوم ناامنی ها و عایدات بدست آمده از فروش مواد مخدر توسط مخالفین دولت را از عوامل ریشه کن نشدن تولید مواد و از عمده چالش های دولت افغانستان مطرح کرد.

فراهی در ادامه از وزارت مبارزه با مواد مخدر خواست تا برنامه های تخریب کشتزارهای کوکنار را در هماهنگی با نیروهای امنیتی داخلی و خارجی طرح و تطبیق نماید. و کشت بدیل را برای کشاورزان را راهی برای جلوگیری از تولید مواد مخدر عنوان کرد.

این مقام حکومتی، از وزارت مبارزه با مواد مخدر به خاطر عدم برنامه ریزی درست در مصرف پول های کمک شده در ولایات انتقاد نموده گفت:"بر اساس نبود یک برنامه منظم و دقیق ولایت ها در مصرف این پول با مشکلاتی روبرو هستند."

در همین حال، ضرار احمد مقبل؛ وزیر مبارزه با مواد مخدر، از تمامی مسئولان مربوطه در امر مبارزه با مواد مخدر خواست تا تصامیمی اتخاذ نمایند که در نابودی کشت کوکنار مفید واقع گردد.

وی افزود:"در سال جاری عملیات تخریب کشتزارهای کوکنار در ۱۸ ولایت و ۵۴۸ قریه کشور راه اندازی شد؛ که بیش از ۱۰ هزار مزرعه کشت کوکنار نابود شده است؛ که این عملیات ها تلفاتی نیز در پی داشته است.

به گفته وی، تاکنون تلاش های زیادی در راستای محو کشت کوکنار صورت گرفته است؛ اما این تلاش ها کافی نبوده و تاکنون یکی از قاچاقبران بزرگ مواد مخدر هم بازداشت نشده است.

وی در ادامه افزود:"دسترسی آسان به مواد مخدر سبب شده است تا تعداد معتادین به مواد مخدر افزایش یابد و در مقایسه با چهار سال قبل معتادین مواد مخدر ۱۴۳ فیصد افزایش داشته است."

همچنین باز محمد احمدی؛ معاون مبارزه با مواد مخدر وزارت امورداخله، می گوید:"پولیس مبارزه با مواد مخدر این وزارت با تهدید زورمندان و مخالفین مسلح دولت در هنگام تخریب کشتزار های کوکنار مقابله می نماید. با این حال، افغانستان تامین کننده ۹۰ فیصد مواد مخدر جهان می باشد."

در همین حال، عبدالحق شفق؛ والی فاریاب، از نشر گزارش اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد اعتراض داشته گفت:"در والسوالی "کورزیوان" ولایت فاریاب، این اداره بدون در جریان قرار دادن مقام های محلی، کشاورزان این ولسوالی را به کشت آزمایشی کوکنار تشویق نموده اند؛ که این عمل انجام شده سبب تشویق سایر کشاورزان گردیده است."

به گفته وی، این عمل اداره مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل سبب شده است تا کشاورزان در این ولسوالی فکر کنند اجازه این کار از سوی حکومت  افغانستان داده شده است.

خبرگزاری جمهور

سیداسماعیل"جهانگیر"


نوشته شده در تاريخ پنجشنبه دهم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"
مقامات امنیتی افغان از آغاز مرحله دوم انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان خبر دادند. ظاهر عظیمی؛ سخنگوی وزارت دفاع، امروز چهارشنبه، طی نشست مشترک خبری با سخنگوی آیساف در کابل پروسه انتقال مسئولیت های امنیتی را یک پروسه ملی خوانده گفت:"قرار است فردا پنجشنبه، ۱۰ قوس پروسه انتقال آغاز شود. به گفته وی، مرحله دوم انتقال، پس از بررسی و ارزیابی دقیق قابلیت های ارتش و سایر نیروهای امنیتی افغان صورت می گیرد و ساحات جغرافیایی معینی که ۵۰ درصد مردم افغانستان را تحت پوشش قرار داده است را در بر می گیرد. عظیمی در ادامه افزود:"در مرحله دوم انتقال مسئولیت های امنیتی، نقاط مورد نظر با تهدیدات زیاد، متوسط و پایین طوری در نظر گرفته شده است که بتواند شمال، جنوب، شرق و غرب افغانستان را در بر گیرد. وی وضعیت امنیتی افغانستان را نسبت به سال گذشته خوب توصیف نموده یاد آورشد، وضعیت امنیتی ۲۷ درصد نسبت به سال ۸۹ بهبود یافته و هم اکنون ۲۷ عملیات در سراسر افغانستان جریان دارد. عظیمی تاکید کرد:"این عملیات ها از مدت ها بدینسو راه اندازی شده و دستاوردهای چشمگیری را به همراه داشته و تاکنون تعدادی زیادی از مخالفین مسلح دولت کشته و یا بازداشت شده اند." سخنگوی وزارت دفاع بیان داشت که تلاش ها به منظور انتقال رهبری عملیات های شبانه به نیروهای افغان نیز ادامه دارد و  امید می رود که این کار نیز صورت گیرد. در همین حال، جاکوبسن؛ سخنگوی آیساف، افغانیزه شدن امنیت را به نفع مردم افغانستان دانسته گفت:"نیروهای بین المللی حمایت شان را از انتقال مسئولیت های امنیتی به نیروهای افغان اعلام کرده اند." وی در مورد عملیات های شبانه نیز صحبت نموده یاد آور شد که در حال حاضر نیروهای افغان ۱۰ عملیات شبانه را بطور مستقل انجام می دهند و ۹۰ درصد عملیات های شبانه دیگر نیز به طور مشترک انجام می شود. این در حالی است که بر اساس پیشنهاد کمیسیون انتقال مسئولیت و منظوری رئیس جمهور کرزی ولایات بلخ، دایکندی، تخار، سمنگان، کابل و نیمروز به طور مکمل شامل مرحله دوم پروسه انتقال مسئولیت می شوند. بر این اساس، شهر های جلال آباد، چغچران، شبرغان، فیض آباد، غزنی، میدان شهر و قلعه نو از جمله شهرهایی هستند که تحت پوشش مرحله دوم انتقال مسئولیت امنیتی  قرار می گیرند. همچنین ولسوالی های شهر بزرگ، یفتل سفلی، ارغنج، بهارک، تشکان، کشم و ارگو مربوط ولایت بدخشان، ولسوالی آب کمری ولایت بادغیس، ولسوالی های ناوه، نادعلی و مارجه ولایت هلمند، تمام ولسوالی های ولایت هرات به استثنای ولسوالی های شیندند، اوبی و چشت شریف، ولسوالی قرغه یی ولایت لغمان، ولسوالی های بهسود، کوز کنر، کامه و سرخ رود از ولایت ننگرهار، تمام ولسوالی های ولایت پروان به استثنای شینواری و سیاه گرد، تمام ولسوالی های ولایت سرپل به استثنای صیاد و ولسوالی های حصه اول بهسود، جلریز و مرکز بهسود از ولایت میدان وردک شامل مرحله دوم انتقال مسئولیت ها می شوند.خبرگزاری جمهور
سیداسماعیل"جهانگیر"

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه دهم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"
هفدهمین نشست مشترک بورد نظارت و انسجام، امروز چهارشنبه به ریاست عمر زاخیل وال؛ وزیر مالیه افغانستان، در کابل برگزار شد.

این نشست با حضور نماینده خاص سازمان ملل در امور افغانستان، نمایندگان کشورهای کمک کننده و دونر های بین المللی برگزار شد و قرار است سند ادامه همکاری ها میان کشورهای کمک کننده افغانستان تا بعد از سال  ۲۰۱۴ میلادی مورد تایید قرار گیرد.

عمر زاخیل وال وزیر مالیه اظهار داشت:"بورد مشترک نظارت انسجام، بیشتر روی مسائل اقتصادی،انکشافی و امنیتی  کار می کند و نشست امروزی بیشتر روی کنفرانس بن متمرکز خواهد بود و قرار است موضوعات مطرح  شده از جانب حکومت افغانستان در بخش های انکشافی، اقتصادی و امنیتی در این نشست مورد تایید قرار گیرد."

به گفته وی، تحلیل حکومت جهت بررسی کمک های دراز مدت جامعه جهانی و دونرهای بین المللی بعد از سال ۲۰۱۴ میلادی برای افغانستان ضروری است؛ تا این گونه تایید کشورهای کمک کننده را در کنفرانس بن نیز داشته باشیم.

زاخیل وال اضافه کرد، سندی که قرار است طی این نشست مورد تایید قرار گیرد سند پولی و مالی نبوده؛ بلکه تعهد بیشتر جامعه جهانی را در کنفرانس بن پس از ۲۰۱۴ می طلبد و این سند پس از کنفرانس بن در کنفرانس توکیو نیز مطرح خواهد شد.

استفن دیمیستورا؛ نماینده خاص سازمان ملل متحد، طی نشست امروزی گفت:"کنفرانس بن یک کنفرانس مالی نخواهد بود بلکه یک حمایت و تعهد سازنده سیاسی جامعه جهانی برای افغانستان بعد از سال ۲۰۱۴ خواهد بود."

وی هدف از برگزاری هفدهمین نشست بورد مشترک نظارت و انسجام را تایید بشنهادات  حکومت افغانستان را دربخشهای مختلف سیاسی اقتصادی  قبل ازکنفرانس بن عنوان کرد.

خبرگزاری جمهور

سیداسماعیل "جهانگیر"


نوشته شده در تاريخ سه شنبه هشتم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"


پنجمین نشست سه جانبه میان کشورهای افغانستان،پاکستان و ایران با اشتراک نماینده سازمان ملل متحد در امور مواد مخدر و جرایم به هدف مبارزه با تولید و قاچاق مواد مخدر امروز دوشنبه، در کابل برگزار شد.

ضرار احمد مقبل؛ وزیر مبارزه با مواد مخدر طی نشست خبری مشترک با وزیران کشورهای ایران و پاکستان، هدف از این نشست سه جانبه را گسترش همکاری های منطقه ای در خصوص مبارزه با شبکه های مافیایی مواد مخدر و قاچاق مواد مخدر عنوان کرد.

مقبل افزود:"نشست امروزی در چارچوب همکاری های سه جانبه میان کشورهای ایران، پاکستان و افغانستان انجام شده است؛ که قبلاً نیز همکاری های زیادی میان این کشورها در امر مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر صورت گرفته و قرار است این همکاری ها در بخش های استخباراتی و ایجاد مرکز مشترک جهت برنامه ریزی برای عملیات های مشترک افزایش یابد.

به گفته وی،"قرار است پس از این برای از بین بردن قاچاقبران مواد مخدر و بازداشت آنان عملیات های مشترک بین سه کشور انجام شود."

 مقبل با اشاره به کشت و تولید گسترده مواد مخدر در افغانستان اظهار داشت:"بالا رفتن قیمت تریاک در جهان سبب شده است تا کشت مواد مخدر نیز افزایش یابد، و در نظر گرفتن کشت بدیل برای کشاورزان در کاهش کشت تریاک در کشور موثر خواهد بود."

وزیر مبارزه با مواد مخدر افغانستان افزود:"بر اساس آمارها تاکنون حدود ۹ میلیون نفر در منطقه معتاد به مواد مخدر می باشند."

در همین حال، مصطفی نجار؛ وزیر داخله ایران، که در این نشست خبری صحبت می کرد، مواد مخدر را یک تهدید برای جهان عنوان نموده و گفت:"برای مبارزه با مواد مخدر و جلوگیری از قاچاق و تولید آن عزم جهانی و منطقه ای نیاز است؛ تا به شکل مثمر و دوامدار بر علیه این پدیده مبارزه صورت گیرد."

به گفته وی، کشور ایران تاکنون نزدیک به ۳۰۰۰ سرباز مرزی اش را در مبارزه با قاچاقچیان مواد مخدر و قاچاق مواد به کشورهای غربی از دست داده است.

وی از نشست سه جانبه میان کشورهای ایران، پاکستان و افغانستان حمایت نموده بیان داشت:"تقویت همکاری های دریایی، ایجاد مرکز مشترک هماهنگی و برنامه ریزی و تبادل اطلاعات درباره قاچاقبران مواد مخدر میان کشورها نتایج مثبتی را در منطقه به دنبال خواهد داشت."

همچنین یوری میدویدوف؛ نماینده سازمان ملل متحد در امور جرایم و مواد مخدر،گفت:"با تمام تلاش ها در امر مبارزه با کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان هنوز هم تولید و قاچاق مواد مخدر یکی از مشکلات اساسی دراین کشور محسوب می شود و نسبت به سال گذشته ۷ فیصد افزایش داشته است."

وی ناامنی و هراس افگنی را با کشت و تولید مواد مخدر در افغانستان ربط داده و اظهار داشت:"سالانه میلیون ها دالر از تولید و کشت مواد مخدر به دست مخالفین افتاده و باعث تقویت شورشیان می گردد."

همچنین در این نشست خبری، خدا بخش راجر؛ وزیر کنترل مواد مخدر پاکستان نیز از همکاری های کشورش در امر مبارزه با مواد مخدر و قاچاقبران مواد در مرزهای میان افغانستان و پاکستان تأکید نمود.

این در حالی است که افغانستان به عنوان تولید کننده ۹۰ فیصد مواد مخدر جهان به شمار می رود.

خبرگزاری جمهور

سیداسماعیل جهانگیر


نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

مقام های وزارت امور خارجه، از برگزاری کنفرانس بن دوم تا چند روز آینده خبر داده می گویند تمام آمادگی ها برای برگزاری این کنفرانس از جانب کشور میزبان "آلمان" گرفته شده است.

جانان موسی زی؛ سخنگوی وزارت امور خارجه، امروز یکشنبه در نشستی خبری در کابل گفت:"آخرین جلسه گروه تماس بین المللی درباره برگزاری کنفرانس بن دوم هفته گذشته و با اشتراک زلمی رسول؛ وزیر امور خارجه افغانستان در شهر آستانه کشور قزاقستان برگزار گردید."

به گفته وی، این جلسه که با اشتراک نمایندگان ۵۰ کشور جهان برگزار گردیده بوده در آن، در باره مسوده سند کنفرانس بن، بحث و گفتگو صورت گرفته و وزیر امور خارجه افغانستان توقعات دولت افغانستان را با گروه تماس بین المللی از کنفرانس بن در میان گذاشته است.

موسی زی اضافه کرد که در کنفرانس بن دوم یک هیات از جانب افغانستان اشتراک خواهد کرد که ۲۵ درصد از اشتراک کنندگان افغانی را زنان تشکیل می دهند.

وی در ادامه افزود:"در کنفرانس بن دوم نزدیک به ۹۰ کشور جهان و۲۰ سازمان بزرگ بین المللی اشتراک خواهندکرد که از نگاه سیاسی دستاورد خوبی برای افغانستان خواهد بود."

وی در باره اشتراک و یا عدم اشتراک مخالفین مسلح دولت در کنفرانس بن گفت:"از افغانستان یک هیات به ریاست رئیس جمهور کرزی اشتراک خواهد کرد که طالبان و سایر گروهای مخالف مسلح دولت در آن شامل نخواهند بود."

سخنگوی وزارت امور خارجه، گفتگوهای صلح با طالبان را مستلزم همکاری های عملی و صادقانه کشورهای منطقه به خصوص پاکستان عنوان نموده بیان داشت:"پروسه مصالحه با طالبان پس از کشته شدن برهان الدین ربانی؛ رئیس شورای عالی صلح صدمه ای شدید دیده است و دولت افغانستان تلاش دارد تا مکانیزم تازه ای را برای گفتگوهای صلح با طالبان پیدا نماید."

سخنگوی وزارت امور خارجه در مورد آجندای کنفرانس بن صحبت نموده اظهار داشت:"مهم ترین نقطه از جانب دولت افغانستان در کنفرانس بن، تقویت دستاوردهای ده سال گذشته، روابط با کشورهای جهان پس از ده سال و فایق آمدن روی چالش های موجود امنیتی، اقتصادی و کشت کوکنار در افغانستان می باشد."

وی تصریح کرد که سفر روز گذشته وزیر خارجه آلمان به کابل به هدف آمادگی آن کشور برای میزبانی از کشورهای اشتراک کننده در کنفرانس بن دوم صورت گرفته و وزیرخارجه آلمان در دیدار با رئیس جمهور کرزی و وزیر خارجه افغانستان بر هرچه بهتر برگزار شدن این کنفرانس تاکید نمود.

خبرگزاری جمهور

سیداسماعیل"جهانگیر"


نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

پس از مخالفت ها و واکنش های متعدد درباره غیرقانونی بودن لویه جرگه سنتی، این جرگه با اشتراک بیشتر از۲۰۰۰ نفر از نقاط مختلف افغانستان و خارجی ها امروز چهارشنبه تحت تدابیر شدید امنیتی با سخنان رئیس جمهور کرزی برای چهار روز دیگر آغاز بکار نمود.

گرچه ائتلاف حمایت از قانون مجلس نمایندگان هشدار داده بود که در صورت اشتراک رئیس و هیئت اداری مجلس نمایندگان با آنان برخورد قانونی و اصولی خواهند کرد اما عبدالرئوف ابراهیمی رئیس مجلس نمایندگان نیز در این جرگه اشتراک نموده بود.

به گزارش خبرنگار جمهور، حامدکرزی رئیس جمهورافغانستان، در سخنرانی افتتاحیه این جرگه هدف از برگزاری جرگه را مشوره درباره امضای سند راهبردی دراز مدت میان آمریکا و افغانستان و همچنان چگونگی گفتگو و مصالحه با طالبان مسلح بیان نمود. رئیس جمهورکرزی، پیرامون وضعیت اقتصادی و اجتماعی افغانستان صحبت نمود و گفت: در مقایسه با سال ۲۰۰۲ که ۱۸۰ میلیون دالردر خزانه دولت وجود داشت هم اکنون این رقم به ۶ میلیارد دالر اضافه شده است.

کرزی، رفتن میلیون ها شاگرد را به مکاتب و دانشگاه ها یکی دیگر از دستآوردهای دیگر حکومتش درطول چند سال گذشته بیان نمود و افزود: با وجود تمام دست آوردها هنوز هم تاریکی وجود داشته و مردم افغانستان به مهمترین آرزویش که صلح و امنیت است نرسیده اند.

وی اضافه کرد، جنگ علیه تروریزم  به رهبری جامعه جهانی کامیاب نشده و جامعه جهانی امنیت را برای مردم افغانستان تأمین نتوانسته است.

کرزی در ادامه افزود: فساد اداری و مردم آزاری در ادارات دولتی افغانستان غوغا می کند و هنوز هم خانه های مردم افغانستان از تهدید نیروهای دولتی و خارجی ها مصون نبوده ودر معرض خطر می باشد.

کرزی در قسمتی از صحبت هایش مردم را به وحدت وهمدلی دعوت نموده تامین وحدت ملی را یکی از دوعنصر مهم در نجات افغانستان از وضعیت کنونی دانست.

حامدکرزی، در مورد روابط افغانستان با کشورهای جهان نیز اشاره نمود و یادآورشد که افغانستان با کشورهای  همسایه و سایرکشورهای جهان روابط دیپلماتیک داشته و به هیچ یک  از قوت های موجود درافغانستان اجازه نخواهدداد که از خاک این کشور برعلیه آنان استفاده نظامی نمایند.

او امضای پیمان استراتژیک و ایجاد پایگاههای نظامی امریکا در افغانستان به خیر مردم دانسته گفت: "افغانستان آماده است با درنظرداشت حاکمیت ملی، توقف عملیات ها شب هنگام و واگذاری زندان ها به نیروهای افغان با آمریکا روابط دراز مدت داشته باشد".

کرزی تاکیدکرد، روابط با آمریکا باید مطلق و مستقل باشد و امریکا قوت ما را میداند که ما شیر هستیم و امریکا باید با شیر معامله کند.

رئیس جمهورافغانستان، چگونگی گفتگو با طالبان مسلح را مستلزم مشورهای اعضای اشتراک کننده جرگه دانست و ازآنان خواست تا طی چند روز آینده مشوره های شان را در این مورد ارایه نموده و مشخص سازند تا به کی و چگونه باید گفتگو کرد.

صبغت الله مجددی؛ رئیس لویه جرگه سنتی در صحبتی در این جرگه امضای پیمان استراتژیک با امریکا را ضروری دانست و افزود: مداخلات کشورهای همسایه سبب شده است تا دولت افغانستان دست به چنین اقدامی بزند.

وی سازمان استخباراتی پاکستان را متهم به نا امن ساختن افغانستان نموده و می گوید: "همه تروریستان و آدمکشان قرن بیست از پاکستان و به دستور آی اس آی وارد افغانستان شده و دست به ناامنی و حملات انتحاری می زنند.

گفتنی است که این جرگه برای چهار روز آغاز به کار نموده و دارای ۴۰ کمیته ی کاری می باشد که توسط رئیس و هیئت اداری کنترل می شود.

این درحالی است که اخیراً اتحادیه اروپا نیز خواستار همکاری درازمدت با افغانستان گردیده و از رئیس جمهور کرزی خواسته تا با آنان نیز پیمان استراتژیک امضا نماید.

قابل ذکر است که  در مقابل این خواسته کرزی، چندین ائتلاف و نهادهای مردمی در مخالفت با این پیمان تاکنون بوجود آمده اند که امضای سند استراتژیک با امریکا و ایجاد پایگاه های دائمی آن کشور را در افغانستان مخالف فرهنگ و ارزش های اسلامی و نیز حاکمیت ملی دانسته و برگزاری جرگه سنتی را در مغایرت با قانون اساسی کشور می دانند.

خبرگزاری جمهور

سیداسماعیل"جهانگیر"


نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

اعضای جرگه سنتی، از مبهم بودن موضوعات مورد بحث کمیته های کاری جرگه در مورد پیمان استراتژیک افغانستان با آمریکا خبر می دهند.

 سمیع الله؛ نمانیده ولایت تخار در این جرگه گفت:"امروز بحث کمیته های کاری جرگه را موضوع پیمان استراتژیک با آمریکا تشکیل می دهد و موضوعات به شکل پراکنده وجود داشت که نظرات مختلف را به دنبال داشت."

وی در ادامه افزود:"شرایط طرح شده در این پیمان، مبهم بوده و تا کنون موادی که قابل تشخیص برای مردم و کمیته ها باشد در اختیار ما قرار نگرفته است."

به گفته سمیع الله، مردم افغانستان صادق بوده و در چنین موارد نمی توانند مشکل شان را بازگو نمانید. وی همچنین گفت که بسیاری از مردم در این جرگه گفتنی هایی دارند؛ ولی نمی توانند اظهار نمایند.

سمیع الله افزود:"خارجی هایی که در افغانستان آمده اند، زورگو و دروغگو اند، آنان گفته بودند که بعد از پروسه انتقال از ولایت ها خارج می شوند؛ اما تا هنوز ولایت ها را ترک نکرده و در پایگاه های شان مستقر هستند."

وی تصریح کرد:"شیر آن شیری است که از خودش دفاع کند و امضای پیمان با امریکا و سایر کشورها عواقب خوبی برای افغانستان ندارد. امضای آن واکنش های کشورهای همسایه را به دنبال خواهد داشت که به نفع افغانستان نخواهد بود."

در همین حال خالد زمانی؛ نماینده ولایت کنر در جرگه سنتی به خبرگزاری جمهور گفت:"کمیته ها در حال بررسی موضوع پیمان استراتژیک با امریکا می باشند و تلاش صورت می گیرد تا امضای این پیمان, مخالف حاکمیت ملی افغانستان نباشد و منافع کشور در نظر گرفته شود."

وی در ادامه افزود:"باید مشخص شود که امریکا در افغانستان آورده شده است یا اینکه به زور آمده است."

 به گفته وی آمریکا و سایر کشورهای موجود در افغانستان در طول چند سال گدشته، کار چندانی انجام  نداده و بعد از این نیز انجام نخواهد داد.

گفتنی است که انجام مصاحبه با اعضای جرگه سنتی توسط خبرنگاران، به شدت از جانب مسئولان برگزاری جرگه کنترل شده و در هنگام مصاحبه، خبرنگاران توسط  کارمندان بخش تشریفات جرگه تعقیب و همراهی می شوند.

خبرگزاری جمهور

سیداسماعیل"جهانگیر"
نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

جرگه در حالی وارد سومین روز کاری خود شد که هنوز هم جاده های منتهی به پلی تخنیک کابل مسدود می باشد و ساکنان شمال غرب شهر کابل در زندانهای خانگی به سر می برند.

نقاط منتهی به خیمه لویه جرگه و هوتل اینترکانتیننتال بیشتر به مناطق نظامی می ماند که گویا حالت اضطرار و فوق العاده اعلام شده باشد.

نیروهای ارتش و پولیس ملی، چهارراهی ها و جاده ها را بر روی مردم مسدود نموده و فقط کسانی می توانند از این جاده رفت وآمد نمایند که کارت جرگه را داشته و یا هم نظامی و از کامندان عالیرتبه دولتی باشند.

موترهای نظامی با چراغهای روشن در جاده های خالی از مردم، یکه تازی میکنند، از راهبندان و ترافیک سخت هر روز که کابل در آن از شهرت خاص و ویژه ای برخوردار است خبری نیست و مامورین ترافیک نیز مثل روزهای گذشته نگرانی نداشته و برای خیمه نشینان جرگه دعا می کنند.

این خاموشی شمال غرب شهر کابل، ثمره تصمیم شش ماه قبل رئیس جمهور کرزی می باشد که جرگه ای را تحت عنوان لویه جرگه سنتی طرح نموده بود و اکنون آن را با هدف امضای پیمان استراتژیک باآمریکا و چگونگی پروسه مصالحه با طالبان مسلح اجرایی نمود.

کرزی درآغازین روز کار جرگه، خود و مردم افغانستان را شیر لقب داد؛ که گویا آمریکا با شیر طرف است و با شیر معامله میکند! صحبت های احساساتی کرزی چیز جدیدی برای مردم افغانستان نیست آقای کرزی که باری احساساتش را با گریه و زاری بیان می کرد این بار، شیرگونه این احساسات وطندوستی اش را بیان نمود.

کرزی چند ماه قبل شعری را درباره پاکستان خوانده بود که"گرندانی غیرت افغانیم- چون به میدان آمدی میدانیم" پس از این شعر، پاکستان به میدان آمد و ولایتهای شرقی کشور را هدف پرتاب موشک قرارداد اما کرزی با غیرت افغانی و میدانی که داشت این حملات را توطئه و شایعه ای رسانه ای توصیف کرد.

کرزی در سخنرانی که  در روز اول جرگه ایراد نمود، امضای پیمان استراتژیک با آمریکا را خیری برای مردم افغانستان دانست و گفت: شیرحاضر است با امریکا معامله کند و برای ایجاد پایگاه دائمی و تأسیسات نظامی آمریکا جایی را در خاک افغانستان در اختیار آنها قرار دهد.

این شیر زخمی، تصریح کردکه شیر وقت نداردکه این طرف و آنطرف برود بلکه باید آمریکا برایش پول بدهد و سربازانش را آموزش و تربیت نماید.

او جرگه را برای مشورت درباره دو موضوع مهم، امضای پیمان با امریکا و روند گفتگوهای صلح با طالبان مسلح دعوت نموده است، اما تنها در مورد گفتگوهای صلح از شرکت کنندگان و اعضای جرگه مشورت طلبید و نه در مورد پیمان با آمریکا.

کرزی اضافه کرد: افغانستان پس امضای پیمان استراتژیک درازمدت با آمریکا، باکشورهای دیگری چون ایتالیا، بریتانیا، فرانسه، ناتو و اتحادیه اروپا نیز پیمان راهبردی درازمدت امضا خواهد کرد.

رئیس جمهور افغانستان، با شیرشدن و شیرگفتن چنان به هیجان آمده بود که موضوع اعلام ولایتهایی که قرار است درآن، دور دوم انتقال مسئولیت های امنیتی از نیروهای خارجی به افغان صورت گیرد به کلی فراموش نمود و همچون شیر، خیمه و جرگه را ترک نمود و به خانه و قصرش بازگشت.

گفتنی است که اعضای جرگه در روز سوم این جرگه، درباره مکانیزم پروسه صلح با طالبان به بحث و تبادل نظرپرداختند.

خبرگزاری جمهور - سیداسماعیل "جهانگیر"  - ۲۷عقرب- کابل

نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

لویه جرگه سنتی، امروز شنبه پس از چهار روز کاری با اشتراک نزدیک به ۲۰۰۰ نفر  با سخنرانی پایانی رئیس جمهور کرزی خاتمه یافت.

این جرگه که کارش را با هدف مشوره روی امضای پیمان استراتژیک با ایالات متحده امریکا و چگونگی روند گفتگو با مخالفین مسلح دولت به روز چهارشنبه هفته گذشته آغاز نموده بود پس از اعلام قطعنامه ای ۷۶ ماده ای به کار خود پایان داد.

رئیس جمهور کرزی در سخنرانی اختتامیه لویه جرگه سنتی گفت:"قبل از رسیدن به جرگه نگرانی داشت تا اعضای جرگه درباره پیمان استراتژیک با آمریکا با نرمی برخورد نکرده و یا هم آنرا رد کنند آما با دیدن قطعنامه ی اعلام شده از جانب جرگه، امیدواری وی به یک افغانستان باثبات بیشترگردید.

وی با حمایت از قطعنامه ی پایانی جرگه گفت :"آنچه در این قطعنامه گفته شده است، هدایتی است از جانب مردم افغانستان به حکومت تا به آن عمل نموده و براساس آن با آمریکا معامله نماید.

کرزی، در ادامه افزود: وی تلاش خواهد کرد تا درچند سال باقیمانده از زمامداری اش برای کارمندان دولت مصونیت قانونی و مسئولیت قانونی، طرح ریزی نماید تا کسانی که در دولت به کار گماشته میشوند براساس شناخت و روابط نه، بلکه بر اساس قانون وشایستگی به کارگماشته شوند.

در اخرین روز جرگه، صلاح الدین ربانی فرزند ارشد استاد برهان الدین ربانی رئیس پیشین شورای عالی صلح نیز صحبت نمود و ضمن آنکه جرگه را رسم پسندیده افغانها توصیف نمود، گفت:"درصورتیکه فیصله های جرگه با روحیه اسلامی و ارزشهای ملی مطابقت داشته باشد فیصله های آن امریست ضروری.

صلاح الدین، پروسه صلح را مستلزم همکاریهای کشورهای همسایه دانست و افزود:"مخالفین افغانی باید صف شان را ازگروه القاعده وسازمانهای تروریستی جدا نموده و با دولت افغانستان یکجا شوند.

گفتنی است، ازجمله ای ۷۶ ماده قطعنامه جرگه سنتی، ۵۴ ماده آن درباره امضای پیمان استراتژیک با آمریکا بوده که درآن ازآمریکا خواسته شده است تا توقف عملیات های شبانه، واگذاری زندان ها به دولت افغانستان، عدم استفاده نظامی ازخاک افغانستان برعلیه کشور دیگر، دفاع از مرزهای افغانستان را رعایت نموده و به آن پایبند باشد.

همچنان در این قطعنامه گفته شده است که امضای پیمان با آمریکا برای ده سال می باشد و پس از ختم ده سال تمدید آن بررسی خواهد شد.

درهمین حال، بلقیس روشن عضو مجلس سنا و یکی از اشتراک کنندگان جرگه سنتی، پیش از سخنرانی رئیس جمهور کرزی زمانی که می خواست سئوالی را درباره امضای پیمان با آمریکا مطرح نماید، به وی اجازه داده نشد و با واکنش محافظین کرزی روبروشده و تالار جرگه را ترک نمود.

وی درگفتگو باخبرنگار خبرگزاری جمهور، جرگه یاد شده را یک جرگه دولتی عنوان نمود و افزود:"در رأس اکثر کمیته های  این جرگه، والیان و کارمندان عالیرتبه ی دولتی بودند که مواد قطعنامه را به خواست خودشان آماده نموده اند.

وی می گوید: هیچ موادی از جانب ایالات متحده آمریکا درباره این پیمان، در اختیار اعضای جرگه قرار نگرفت و تمامی موضوعات، به شکل سئوال از اعضای جرگه از جانب دولت افغانستان مطرح شده بود.

خبرگزاری جمهور

سیداسماعیل"جهانگیر"


نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

جبهه ملی افغانستان، به ریاست احمدضیا مسعود؛ معاون پیشین ریاست جمهوری افغانستان حمایت مشروط  خود را با امضای پیمان استراتژیک میان افغانستان و ایالات متحده آمریکا اعلام نموده و جرگه سنتی را همچنان غیرقانونی می داند.

فیض الله ذکی؛ عضو و سخنگوی جبهه ملی امروز دوشنبه در نشستی خبری در کابل گفت:"قبل از آغاز به کار جرگه، جبهه ملی اعلام نموده بود که هیچ نهاد فراقانونی را که نقش مجلس نمایندگان افغانستان را انکار نماید به رسمیت نشناخته و غیرقانونی می باشد."

هدف از این کنفرانس خبری، اعلام موضع جبهه ملی در خصوص امضای پیمان راهبردی با ایالات متحده آمریکا اعلام شد.

ذکی در ادامه عنوان داشت:"جبهه ملی از امضای پیمان با آمریکا به شرطی حمایت می کند که تداوم مردم سالاری و اصلاحات بنیادی در ساختار اداره و نظام انتخاباتی افغانستان تضمین گردد."

وی در ادامه افزود که در وضعیت موجود و نادیده گرفتن نقش مردم در حکومت های محلی و مناطق شان و ایجاد یک حکومت  پاسخگو و عاری از فساد، امضای پیمان استراتژیک با آمریکا به نتیجه مطلوبی نخواهد رسید.

ذکی تاکید کرد که با توجه به ناکامی حکومت در چندسال گذشته در پیشبرد مذاکرات صلح، جبهه ملی پیشنهاد می نماید تا پروسه مصالحه با مخالفین مسلح دولت، پس از این، تحت نظارت سازمان ملل متحد انجام شود.

 وی گفت:"این مذاکرات  باید بر علاوه حکومت، گروه های اصلی درگیر -هم طالبان و هم نیروهای درگیر با رژیم تروریستی طالبان در دوران مقاومت- را شامل گردد."

سخنگوی جبهه ملی تصریح کرد که جبهه ملی از برگزارکنندگان کنفرانس بن می خواهد تا طرح آنان مبنی بر عملی شدن  پروسه صلح با طالبان شامل آجندای کنفرانس بن دوم نیز گردد.

 در همین حال، محمدجواد سلطانی؛ معاون سخنگوی جبهه ملی گفت:"ما خواهان تعامل استراتژیک افغانستان با جهان به خصوص ایالات متحده آمریکا هستیم مشروط بر اینکه از رهگذر این پیمان، منافع مردم افغانستان، در حوزه های نهاد سازی مدرن، بیشرفت اقتصادی، مبارزه با تروریزم و ایجاد امنیت و ثبات سیاسی تضمین گردد."

وی دولت را در مهار بحران های موجود در کشور، ناتوان توصیف نموده حضور نظامیان خارجی در افغانستان را به نفع مردم دانست.

به گفته وی، قانون و سیستم انتخابات موجود در افغانستان به صورت حداکثری مشارکت مردم افغانستان را تامین کرده نمی تواند و به همین دلیل جبهه ملی خواهان تغییر قانون انتخابات و تناسبی شدن سیستم انتخاباتی و دادن نقش بیشتر برای احزاب سیاسی در کشور است.

سلطانی اضافه کرد که جرگه از مشروعیت برخوردار نبوده و خلاف قانون اساسی افغانستان برگزار شد و فیصله های آن نیز غیرقانونی است.

این در حالی است که به عقیده آگاهان امور، ائتلاف های سیاسی در افغانستان از موضع گیری های مشخص و پایداری برخوردار نبوده و در اکثریت موارد بنا به امتیازگیری هایی که انجام می دهند جبهه گیری نموده و بیشتر منافع خود را نسبت به منافع عمومی، ترجیح می دهند.

جبهه ملی به ریاست احمدضیا مسعود قبل ازبرگزاری جرگه سنتی با اشتراک حاجی محمد محقق رهبری جهادی وجنرال دوستم یکی دیگر ازرهبران جهادی اعلام موجدیت نمودودرآغازین  روزاعلام موجودیتش بابرگزاری جرگه سنتی مخالفت نموده آنرا تحریم نموده بودند.

خبرگزاری جمهور

سیداسماعیل"جهانگیر"


نوشته شده در تاريخ دوشنبه هفتم آذر 1390 توسط سیداسماعیل "جهانگیر"

سرانجام و پس ماه ها تأخیر، رئیس جمهور کرزی، یک  مقام امنیتی، رئیس بانک مرکزی و یک عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی را جهت گرفتن رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی نمود.

رحمت الله نبیل؛ نامزد ریاست عمومی امنیت ملی، نورالله دلاوری؛ نامزد ریاست بانک مرکزی و منیر دانش؛ عضو کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی از کسانی بودند که امروز شنبه برای به دست آوردن رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی شدند.

این افراد، پس از ارائه برنامه ها و پلان های کاری شان در مجلس نمایندگان، رای اعتماد نمایندگان را به دست آرودند.

رحمت الله نبیل، با به دست آوردن ۲۰۸ رای، نورالله دلاوری، با به دست آوردن ۱۷۳رای و منیر دانش با به دست آوردن ۱۵۵رای به ترتیب توانستند کرسی های ریاست عمومی امنیت ملی، بانک مرکزی و عضویت کمیسیون نظارت بر تطبیق قانون اساسی را تصاحب کنند.

این در حالی است که از دو سال بدینسو، وزارت های مخابرات، صحت عامه، انرژی و آب، امور زنان، تحصیلات عالی، ترانسپورت و هوانوردی و وزارت انکشاف شهری توسط سرپرستان اداره می شود که تا کنون حکومت نتوانسته افراد مورد نظرش را جهت اخذ رای اعتماد به مجلس نمایندگان معرفی نماید.

قابل ذکر است که بر اساس قانون سرپرستی  که اخیرا از جانب مجلس نمایندگان به تصویب رسید، هیچ فردی نمی تواند بیش از دو ماه به عنوان سرپرست وزارت ها کار و فعالیت نماید.


.: Weblog Themes By Pichak :.


تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک

  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ